1989 Delegation

Basketball

Harvey Liverman
Coach

Roberto Feig (B)
Shelby Goldman (B)
Ilya Gutlin (B)
Sean Louks (B)
Mike Millman (B)
Paul Rosenberg (B)
Dave Steiner (B)
Cliff Umans (B)

Fencing (G)

Sandro Di Cori (G)(B)

Golf

Ron Fisher
Marv Glazier
Deborah Goldsmith
Jeff Helper (S)
Bill Holzman
Helen Lang
Larry Smolar
Naomi Weiskopf
Neil Yak

Gymnastics

Leonid Grakovsky
Eugene Shenderey
Coach
Jeff Daiter
Risa Litwin
Assistant Coach

Martin Alexander
Manager
Debie Bader
Bethany Dworkin
Rebecca Dworkin
Randy Fleischer (G)(G)(S)
Ivo Horak
Lianne Laing
Keith Lockitch
Brand Schreiber
Sarah Shoichet (B)
Erin Simms
Richard Smith (B)(B)
Lance Soskin

Judo

Ethan Lichtblau (S)

Karate

Takemasa Okuyama
Coach

Stav Adler (G)
Darren Budd
Mark Capland
Larry Risman
Jordan Sadja
Lenny Weinstein

Lawn Bowling

Aaron Abrahamson
Manager

Leslie Abro (S)
Aaron Gordon
Dorothy Green
Mervin Horn (S)
Robert Koonin (S)
Nina Koval
Ethel Lifschitz
Herbert Lipworth
Morris Negin
Miriam Pecker
Raymond Pecker
Joyce Rembach
Sam Rembach
Isaac Woldre
Maurice Wolpert (S)

Rowing

Argyris Fotis
Coach

Adam Berger
David Fisman (B)
Brian Salpeter
Paul Waxman

Rugby

Jake Lipsett
Coach
Gary Cohen
Assistant Coach

Hart Caplan
Brett Cohen
Mark Epstein
Larry Filler
Jeff Garber
Sandy Garber
Barry Goldberg
Craig James
Mark James
Richard Marcovitz
Barry Meyerowitz
John Rosenberg
Mark Rotman
Evan Scholnich
Robert Smith
Brian Spanton
Jordy Stone
Phil Vernon
Ken Wilder
Mark Winokur

Sailing

Bruce Bussin (S)

Shooting

Joelle Feffer (B)

Soccer

Russ Biklis
Issy Birman
Jacob Daniel
Warren Goldblatt
Dan Ifergan
Menashe Levi
Max Montalvo
Martin Scott

Squash

Nicki Lang (S)

Softball

Bob Cohen
Coach
Rick Schwartz
Assistant Coach

David Finkler (S)
Bobby Green (S)
Stuart Himmel (S)
David Jaffine (S)
Barry Litman (S)
Murray Margolis (S)
Murray Osterer (S)
David Schwartz (S)
Lorne Schwartz (S)
Brad Stern (S)
Cory Vyner (S)

Swimming

Kevin Gordon
Coach
Janine Harrison
Assistant Coach

Jason Ackerman
Carl Bloom
Peter Darvis
Lee Fine
Erik Goldsilver
Chantal Harrison (G)
Daniel Heurman (S)
Jordana Korbin
Steev Merker (B)(B)
Janna Promislow (S)
Alana Safran
Sara Singer
Dan Slater
Yaron Sternbach
Jennifer Sugar

Table Tennis

Coach
Zoran Kosanovic

Andrew Giblon(B)
Josh Kurtz(B)
Rene Lewandowski (S)(B)
Mitch Rothfleisch (S)(B)

Ten Pin Bowling

Howard Grundman
Coach
Bob Guest
Assistant Coach

Lisa Abush
Susan Gurman
David Rosenbaum
Howard Sculnick (G)(G)
Hirsch Shchayner
Debby Ship
Lee Shulman
Steve Shulman
Phillip Sroka
Howard Yankovitch

Tennis

Paul Kamin
Assistant Coach

Carrie-Lynn Cohen
Sam Cooper
Matthew Goldman
Kevin Green
David Gufstadt
Reagan Kives
Kathy Sipos
Arlin Sternberg
Yael Stuart

Track & Field

Dennis Fairall
Coach

Alan Azuelos (G)(B)
Deborah Berger (S)(S)
Sholomo Bibas
Derek Brans
Michael Bruss
Sara Claman
Judy Elfassy
Doreen Friedman (S)
Gord Garshowitz
Paula Garshowitz
Jenny Lewin (B)
Jonathon Maister
Rachel Nickie (B)
Joel Silverman
Adam Starr
Esther Tylman
Michael Zunder

Weightlifting

Maurice Strauss
Coach
Robert Benchetrit (S)

Wrestling

Randi Adler (B)
Andrew Borodow (G)(G)
Simon Forman (S)(B)
Richard Hart (S)
Daniel Joffre (G)(B)

David Mendelsohn (G)(G)(G)
Yosef Mendelsohn (S)(S)
Barry Poplaw  (B)
Stuart Tate (G)(B)
Ari Taub (G)(G)